A Külügyi és Külgazdasági Intézet (KKI) 2021. január 29-én online kerekasztal-beszélgetést rendezett „Az EU–Kína befektetési megállapodás” címmel. A beszélgetés résztvevői Kusai Sándor, a PPKE BTK címzetes egyetemi docense, Magyarország volt pekingi nagykövete, illetve Wolf Csaba, a Baker McKenzie Ügyvédi Iroda vezető Kína-szakértője, Magyarország volt pekingi külgazdasági attaséja voltak. Az eseményt Salát Gergely, a KKI vezető kutatója moderálta.
Bevezető előadásában Wolf Csaba ismertette az EU-Kína átfogó befektetési megállapodás (CAI) megszületésének körülményeit, illetve főbb pontjait. Az elhangzottak szerint a megállapodás lényege, hogy azonos lehetőségeket teremt az európai cégeknek a kínai piacon, mint amilyenekkel a kínaiak Európában eddig is rendelkeztek, mivel az európai piac sokkal nyitottabb volt, mint a kínai. Az európai befektetőknek ezentúl nem lesz kötelező kínai partnerrel vegyes vállalatot alapítani, ha Kínában akarnak befektetni, és a technológiaátadási kényszert is eltörlik. Ugyanakkor az nincs egyértelműen kommunikálva, hogy az EU milyen engedményeket tett Kínának.
Kusai Sándor a CAI stratégiai és geopolitikai kontextusáról és jelentőségéről beszélt. A volt nagykövet szerint a megállapodás az USA és Kína között zajló – immár új hidegháborúnak is nevezhető – konfliktus keretében értelmezendő. Az EU jelenleg egyszerre gazdasági óriás és stratégiai törpe, de az európai vezetők körében egyértelműen megjelent a stratégiai önállóság bővítésének koncepciója, s ennek egyik megnyilvánulása a CAI. A megállapodás hivatalos megkötését mind Európán kívülről, mind belülről bizonyos erők igyekeznek majd megakadályozni, de az előadó szerint az 75%–os valószínűséggel életbe fog lépni.
Az eseményt a CAI konkrét tartalmával és várható kínai betartásával kapcsolatos kérdések és válaszok zárták.
A teljes felvételt az alábbi linken vagy YouTube-csatornánkon érhetik el!